túra
V Linzi prebehlo slávnostné udelenie prvého ročníka novej ceny STARTS prize 2016, ktorú bude odteraz udeľovať Európska komisia projektom, ktoré výnimočným spôsobom zosobňujú inovácie v oblasti technológií, priemyslu a spoločnosti stimulované umením. Z pozície umeleckej teórie by sme mohli povedať aj umenie v službách biznisu a spoločenskej zmeny, z pozície ekonómie aj umenie, ktoré sa dá zaujímavo zúročiť, čiže niečo nanajvýš užitočné a široko verejnoprospešné. Dá sa to rozpoznať tak jednoducho a jednoznačne? Na ocenených projektoch si porota všíma umelecký výskum či inovatívne spolupráce medzi jednotlivými odvetviami – skrátka faktory, ktoré boli dlhodobo skúmané ako potenciálne cesty inovácie. Fyzická podoba sošky novej ceny je samozrejme navrhnutá top dizajnérmi a vytlačená na 3D tlačiarni.
Medzi nominovanými a ocenenými projektami boli mnohé riešenia prinášajúce kvalitnejší život a obohatenie. Prvé ceny STARTS prize boli udelené dvom projektom na pomedzí módy a ďalších odvetví:
Artificial Skins and Bones Group
Prírodné štruktúry sú nekonečným zdrojom inšpirácie. Projekt skúma elementy možného dizajnu umelých tiel, kombinuje estetiku umelého a prírodného tela. Vznikol v spolupráci s firmou Ottobock, lídrom v oblasti protetiky s využitím údajov z rozhovorov s ľuďmi s amputovanými končatinami.
Magnetic Motion
Umelkyňa Iris van Herpen vo svojej módnej tvorbe skúma magnetické sily. Tento rok navštívila aj urýchľovač častíc v CERNe. Na poslednej módnej kolekcii spolupracovala s architektom Philipom Beesleym a umelcom Jolanom van der Wiel. Beesley je známy svojím výskumom „živých“ sôch, kombinácie programovania, biológie a inžinierstva. Van der Wiel pracuje vo svojich sochách a inštaláciách s magnetickým napätím. Vo svojom projekte sa snažia mazať hranice medzi technológiami a prírodou.
VIAC: https://starts-prize.aec.at/en/