túra
Culture Moves Europe- Jozef Šabo
Cieľom jeho mobility bolo získať nové podnety pre vlastnú tvorbu prostredníctvom spolupráce so zahraničným umelcom pracujúcim s drôtom. Na tento účel si vybral talianskeho drôtového výtvarníka Giovanniho Pinosia, s ktorým zdieľal skúsenosti, poznatky a pracovné postupy pri tvorbe z rovnakého materiálu, avšak s využitím odlišných umeleckých prístupov.
Počas pobytu si rozširoval odborné zručnosti, prehlboval poznanie rôznych techník spracovania drôtu a nadväzoval nové medzinárodné kontakty. Očakávaným prínosom bolo aj oslovenie nového publika prostredníctvom zdieľania skúseností z cesty a tvorivého procesu na sociálnych sieťach a online platformách.
Významnou súčasťou pobytu bolo oboznamovanie sa s talianskym prístupom k súčasnému umeniu a získavanie inšpirácie od miestnych umelcov a remeselníkov, s ktorými ho Giovanni Pinosio zoznámil. Tieto stretnutia mu umožnili lepšie porozumieť miestnemu kultúrnemu prostrediu a rozšíriť vlastné tvorivé perspektívy.
Ako kurátor výstav zameraných na drôtované umenie a remeslo na Slovensku využil získané kontakty na nadviazanie dlhodobej spolupráce. Zároveň vytvoril predpoklady na predstavenie tvorby Giovanniho Pinosia slovenskému publiku a na jeho zapojenie do budúcich výstavných a odborných projektov.
Dlhodobou víziou projektu bolo prepájanie drôtových umelcov z rôznych krajín, podpora medzinárodnej spolupráce a vytváranie nových príležitostí na stretávanie ich publika a odborných komunít.